Slovníček

Na tomto místě se pokusíme vysvětlit některé pojmy se kterými se na našich stránkách určitě setkáš a kterým nerozumíš. Pokud najdeš něco, čemu nerozumíš a tady to vysvětleno není, napiš nám a my slovníček doplníme. Pak tě třeba také odměníme za tvůj poctivý a podrobný průzkum našich stránek :-)

 • ANTISHOCK

  To je funkce u CD přehrávačů - když jí nemáš a bouchneš do stolu nebo dupneš, cédéčko ti skočí a to je špatně. Když máš antishock, muzika se načítá do paměti a pak se teprve pouští do beden, takže když to přeskočí, paměť si s tím poradí a nikdo nic nepozná.

  Klíčová slova: antishock, antišok
 • AUTO CUE

  Další z funkcí přehrávačů - označíš si pasáž v písničce a pak se k ní jediným stiskem tlačítka můžeš vrátit.

  Klíčová slova: cue, autocue, auto cue
 • BEZDRÁTOVÝ MIKROFON

  To je úplně to samý, ale nemusíš za sebou tahat žádnej kabel - přenos je vysílačkovej a ty můžeš běhat po celým prostoru a nic tě nedrží. To je fakt hustý a budeš za kinga, to mi věř.

  Klíčová slova: bezdrát, bezdrátový mikrofon
 • BUBLINKOVAČ

  I bublinky umíme udělat ve velkým. Přece nebudeš foukat do bublifuku, zapni tuhle mašinku a bubliny budou všude. I pro bublifuk potřebuješ náplň, nezapomeň na ní.

  Klíčová slova: bublinkovač, bublifuk, bublinostroj
 • CONTINUE / SINGLE

  Funkce u některých CD nebo jiných přehrávačů - buď ti písnička hraje jedna za druhou (CONTINUE - pokračování), nebo ti jedna dohraje a cédéčko skočí do pauzy a další písnička už nehraje.

  Klíčová slova: continue, single
 • CROSSFADER

  To je taky poťák na pultu, ale tenhle má speciální funkci - máš vytažený fadery na dvou vstupech (levý a pravý cédéčko) a takhle by ti hráli oba současně. Jenže ty chceš chvilku jednu skladbu a chvilku druhou skladbu. Pod tima dvouma faderama leží jeden poťák vodorovně a to je právě crossfader - když ho šoupneš doleva, hraje levý cédéčko a když doprava, hraje pravý. HIP HOPovej DJ se bez týhle funkce neobejde.

  Klíčová slova: crossfader
 • EQUALIZER

  Tím si přidáváš a nebo ubíráš basy, středy a vejšky, prostě to s tím ladíš aby to hrálo jak má.

  Klíčová slova: equalizer, basy, středy, výšky
 • FADER

  To jsou poťáky pro jednotlivý vstupy na mix pultu, taky se jim říká "šavle".

  Klíčová slova: fader, šavle
 • GRAMOFON

  Tuhle mašinku používají opravdoví DJ fajnšmekři - přehrává klasický desky a dá se na něm dělat spousta vychytávek, třeba skrečovat.

  Klíčová slova: gramofon, gramec, gramo
 • JOG KOLEČKO

  Velký kolečko na přehrávačích pro ovládání všech možnejch efektů a dokonce s ním můžeš u některejch cd přehrávačů i skrečovat.

  Klíčová slova: jog kolečko, jog wheel
 • KARAOKE

  Tak to je super zábava - z repráků ti jede muzika, jenom hudební základ bez zpěvu a na monitoru ti běží text. No, a ty bereš do ruky mikrák a rozjíždíš to jako ta největší hvězda. Když ti to zrovna moc nejde, nevadí - hlavní že je zábava a když necháš zazpívat i ostatní, uvidíš že nebudeš jedinej :-)

  Klíčová slova: karaoke
 • LASER

  Speciální světlo - hrozně tenkej paprsek, většinou jen zelenej nebo červenej a maluje různý čáry a obrazce. Tohle světlo ale fakt potřebuje mlhu, jinak moc nevynikne. Když ale zamlžíš a pustíš laser, všichni kámoši se posadí na zadek... POZOR !!! Všechny lasery jsou ale trošku nebezpečný, nesmí se do nich moc koukat, jinak ti můžou poškodit zrak !!! Když ho ale necháš běhat po místnosti a nebudeš čučet přímo do toho paprsku, tak je to v pohodě a nemůže se ti nic stát.

  Klíčová slova: laser, lejzr
 • MASTER

  To je jeden z poťáků na mixpultu a určuje hlavní hlasitost výstupu z toho pultu.

  Klíčová slova: master, master volume
 • MEGAFON

  Tak to je naprostá vychytávka - reprák na baterky co nadělá spoustu kraválu a nemusíš tahat nikde žádnej kabel. Škoda jenom, že se do toho dá jenom mluvit, muziku do něj nepustíš. Ale když do něj pořádně zařveš, uslyšej tě sousedi široko daleko...

  Klíčová slova: megafon, hlásná trouba
 • MEJDAN / PÁRTY / PAŘBA

  Tohle snad není potřeba moc vysvětlovat, ne? :-) Prostě jedním slovem zábava - pozveš pár kámošů a kámošek, pustíš muziku, dáte colu, popcorn a jiný dobroty, když je nálada hodíte dancing, pustíte cool světla a už to jede... Udělej takovou párty pro lidičky kolem sebe a uvidíš že budeš za hvězdu :-)

  Klíčová slova: mejdan, párty, party, pařba
 • MIKROFON

  Věc do který můžeš zpívat, moderovat a nebo jen tak kecat a když jí někam připojíš, bude tě slyšet z reprobeden a nebo si to třeba můžeš nahrát.

  Klíčová slova: mikrák, mikrofon, majk, mic
 • MLHOVAČ

  Vyrábí umělou mlhu co zvýrazní světelný efekty. Neboj, není to zdraví škodlivý. Jenom je blbý, že se pořád musí kupovat náplň - ta je totiž speciální. Nic jinýho než náplň od nás do toho lít nesmíš!

  Klíčová slova: mlha, mlhostroj, mlhovač
 • MP3

  To snad ani vysvětlovat nemusím - to je komprimovaná muzika, takže se ti vejde na cédéčko nebo disk mnohem víc songů. Sice je to trochu horší kvalita, ale používá se čím dál víc.

  Klíčová slova: mp3, mptrojky
 • PAPRSKÁČ

  Nebo taky paprskový světlo - světýlko ze kterýho vychází různý paprsky, měněj barvu, všelijak se otáčej, blikaj a tak. Nejvíc super je to v mlze, to krásně vyniknou a to je pak show!

  Klíčová slova: paprskáč, paprskové světlo
 • PITCH CONTROL

  Strašně důležitá funkce na přehrávačích a gramofonech - je to poťák, kterým můžeš přidávat nebo ubírat rychlost songu. Když se ti podaří hrát z jednoho cédéčka track a na druhým cédéčku sladíš tempo druhýho songu, můžeš pak jednotlivý tracky míchat do sebe a nikdo nepozná co vlastně hraje. A o tom je práce DJe.

  Klíčová slova: pitch, pitch control
 • POTENCIOMETR

  Takovej ten jezdící čudlík co na něm přidáváš hlasitost, nebo ladíš rychlost. Nekroutí se s tím ale tahá se za něj. Budeš s ním pracovat hlavně u mixu.

  Klíčová slova: potenciometr, poťák, kroutítka, šavle
 • REPROBOX

  To je bedýnka z který hraje zvuk.

  Klíčová slova: reprák, reprobox, reprobedna
 • SET / MIX

  Několik písniček smíchanejch do sebe případně i s tvým moderováním, zpívaním a rapováním. Dělá se to pomocí dvou různejch zdrojů zvuku (CD, gramofon, počítač, MP3...) a profíci to umí tak, že ani nepoznáš, kdy jedna písnička končí a druhá začíná.

  Klíčová slova: set, mix, mixtejp
 • SKREČOVÁNÍ

  Speciální DJ technika - desku položíš na speciální kluznou podložku (říká se jí slipmat) na gramofon a pustíš jí. Pak jí zastavíš tak, že jí chytíš konečky prstů a jemným pohybem posouváš dopředu a dozadu. Vznikne tím naprosto super zvuk a tahle technika se hodně používá u HIP-HOPu.

  Klíčová slova: skrečování, skreč, scratch, scratching
 • SLUCHÁTKA

  Věc co si nasadíš na hlavu, připojíš k mixáku, televizi nebo počítači a pak si pouštíš muziku hezky jenom do oušek. Nutný pro tvoření mixů!

  Klíčová slova: sluchátka, sluchadla
 • SNĚHOVAČ

  Už jsi někdy viděl sníh v létě? Tak si pořiď sněhovač od nás :-)). On to tedy není opravdový sníh, spíš jenom taková pěna, ale vypadá to opravdově a uznej, že pustit sníh uprostřed léta, to je fakt super úlet :-).Jo, a nezapomeň k němu objednat taky náplň.

  Klíčová slova: sníh, sněhovač, sněhostroj, výrobník sněhu
 • STROBOSKOP

  Super světýlko - hodně rychle bliká, většinou jen bíle a když je dokonalá tma, vypadá to že jsou na párty tancujou jenom roboti :-).

  Klíčová slova: strobo, stroboskop, strobáč
 • TANEČNÍ PODLOŽKY

  Tohle je megazábavná vychytávka - připojíš k podložce počítač a pustíš na něm DVD (to je součástí podložky) a začne ti hrát song. Zároveň se ti na obrazovce ukazuje, jakou šipku musíš na podložce sešlápnout a takhle vlastně tancuješ. Je to fakt super nápad, jak se vyřádit a vyblbnout v malinkým prostoru třeba v paneláku.

  Klíčová slova: taneční podložka, skákací podložka
 • TRACK

  Písnička na cédéčku nebo desce.

  Klíčová slova: track, stopa